Symbiont

„Symbiont – Příběhy měnící se vzájemnosti“ byl třídílný cyklus projekcí a diskusí organizovaný s Agosto Foundation pro kino Ponrepo na podzim roku 2019.

Ve společenských vědách se teď tváří v tvář prohlubující se ekologické katastrofě hodně řeší pojetí lidství. Díky nejnovějším výzkumům na poli biologie a lidské genetiky se rozpadá koncept individuální autonomie, který se v přeneseném socio-politickém smyslu stal základem liberálních ekonomických modelů a v konečném důsledku i kapitalismu. Zdá se, že věc se má jinak – základem života je symbióza. Chceme vyprávět příběhy, v nichž by bylo možné hledat inspiraci pro přeprogramování našich společností. Proto Symbiont.

Pavel Borecký, kurátor série Symbiont

Program třídílného cyklu projekcí a diskusí nabídne českou premiéru dvou snímků: „Thinking Like a Mountain“, unikátní etnografickou sondu do nitra spirituality Aravaků oceňovaného kolektivu Karrabing Film Collective, a „El Mar La Mar“, pohlcující cestu napříč Sonorskou pouští při americko-mexické hranici z dílny Harvard Sensory Ethnography Lab. Po každém promítání bude nnásledovat moderovaná diskuze s autory.

Cyklus Symbiont vznikl ve spolupráci nadace Agosto Foundation, Anthropictures a Kina Ponrepa.


Angažovanými filmy proti kolonizaci: Karrabing Film Collective

23. září, 2019, 20:30

Windjarrameru, The Stealing C*nt$ (2015, 35 min.) Tvorba a produkce: Karrabing Film Collective

Skupina čtyř mladých Aboridžinců se ukryje před falešným obviněním z krádeže piv v mangrovových bažinách. Nedaleko od nich však těžaři plení zemi a toxické látky unikají do vody. Film operuje na pomezí doku-fikce a improvizačního realismu.

The Mermaids, or Aiden in Wonderland (2018, 26 min.) Tvorba a produkce: Karrabing Film Collective

V nepříliš vzdálené budoucnosti Evropané ztrácejí schopnost přežít v otevřené krajině zamořené kapitalismem. Aboridžinci se však zdají být odolnější. Malý Aiden je proto v dětství odejmut z péče rodičů a podroben lékařským experimentům, které mají „zachránit bílou rasu“. Při své cestě napříč krajinou se společně se svým bratrem a otcem potýká s dvěma možnými liniemi minulosti i budoucnosti

Další informace k promítání: Agosto Foundation

Rozhovor e-flux s Elizabeth A. Povinelli: WINDJARRAMERU, THE STEALING C*NTS


Thinking Like a Mountain (Německo, Kolumbie, 2018, 93 min.)

Scénář a režie: Alexander Hick

21. října, 2019, 20:30

Aravakové jsou strážci lesa a ledu nejvyšších hor v Kolumbii. Zatímco se na povrchu tato prastará kultura zdánlivě nemění, „Thinking Like a Mountain” odhaluje mnohem složitější realitu. Aravakové totiž poprvé pozvali filmaře Alexandra Hicka, aby navštívil některé z nejodlehlejších komunit a posvátných míst, které leží v samém srdci jejich teritoria. „Thinking Like a Mountain“ vypráví příběh o vzdoru a ochraně přírody a současně bere diváka na cestu časem i prostorem.

Další informace k promítání: Agosto Foundation

Oficiální webové stránky


El Mar La Mar (USA, 2017, 95 min.)

Film Joshua Bonnetty a J.P. Sniadeckého

18. listopadu, 2019, 20:30

Imersivní cesta napříč Sonorskou pouští při americko-mexické hranici. „El Mar La Mar“ splétá dohromady znepokojivé místní příběhy s ručně zpracovanými 16mm záběry flóry a fauny. Kamera neuhne ani před předměty, které za sebou zanechali ti, jež těmito pustinami kdysi cestovali. Film vypráví o mytických či zásadních zážitcích v poušti, o nestvůrách, a boji člověka s divokými zvířaty. Zvukově bohatý hudební doprovod pak ještě umocňuje ponurou atmosféru krajiny.

Další informace k promítání: Agosto Foundation

Oficiální webové stránky

Symbiont – Příběhy měnící se vzájemnosti
Kurátor:

Pavel Borecký

Období realizace:

8-12/2019

Zadavatel:

Agosto Foundation

Klíčová slova:

film, vzdělávání, umění, ekologie