MIGRACE / MĚSTO / SÍDLIŠTĚ
Jak proměňuje migrace města? Jak se migrace projevuje v architektuře, uspořádání bydlení, služeb a veřejného prostoru? Co se stane s městským prostorem, když jej začnou využívat nově příchozí obyvatelé z různých koutů světa? Výstava „Arrival City: Jihozápadní město“ zkoumá, jak se proměňuje prostor pražských postsocialistických sídlišť, konkrétně Nových Butovic, Lužin a Hůrky (tedy Jihozápadního města) pod vlivem migrace především ze zemí východní Evropy. Výstava, vycházející z výsledků antropologického výzkumu, zachycuje viditelnou i neviditelnou diverzitu v prostoru mezi paneláky a ukazuje, že (a jak) pražská panelová sídliště poskytují tisícům příchozích nový domov.
Pražská výstava mapující Jihozápadní město volně navazuje na německý projekt „Making Heimat: Germany Arrival Country“ prezentovaný v roce 2016 na 15. Bienále architektury v Benátkách. Ten reagoval na události z roku 2015, kdy do Německa dorazil téměř milion lidí z válkou sužovaného Blízkého východu, což vyvolalo napříč společností vlnu reakcí. Na téma tzv. uprchlické krize a jejích politických a společenských důsledků pro Německo se zaměřili i odborníci z německého Muzea architektury – a připravili výstavu „Arrival City“, která mapuje architektonické odezvy na přítomnost imigrantů v německých městech a obcích.
Následně se autoři výstavy rozhodli ve spolupráci s Goethe-Institutem koncept „arrival city“ rozšířit a oslovit devět poboček Goethe-Institutu ve světě s prosbou o spolupráci na devíti lokálních verzích výstavy. Tyto výstavy mají poskytnou odpověď na to, jak různě může „arrival city“ vypadat v odlišných podmínkách a kontextech.
Výstava „Arrival City: Jihozápadní město“ je českou odpovědi na tuto otázku. Zkoumá, jak vypadá pražská verze “arrival city” a jak proměňuje fenomén migrace vybraná pražská sídliště.
Kurátoři výstavy: Marie Heřmanová, Michal Lehečka
Výtvarné řešení: Matyáš Trnka
Fotografie: Anna Venezia, Barbora Bírová, Michal Lehečka
Koordinátoři výzkumu: Markéta Zandlová, Marie Heřmanová, Michal Lehečka
Výzkumný tým studentů FHS UK: Zdena Hofmannová, Gabriela Vičanová, Tereza Pecháčková, Jitka Bůžková, Kristýna Tvrdá, Vojtěch Zemánek, Jan Kravka, David Pfann, Michal Divíšek
Tlumočnice: Maria Reznichenko
Ve spolupráci s:
Kasárna Karlín, Fakulta humanitních studií UK, Integrační centrum Praha, projekt „Shared Cities“ – Evropská unie
Podpořili:
Deutsches ArchitekturMuseum, BAM – Bundesministerium des Innern, für Bau und Heimat
Doba trvání:
19/9/2018 – 13/10/2018
Organizátoři výstavy:
Goethe-Institut Česká republika, Anthropictures
Klíčová slova:
cizinci, město, výstava